Spanie z nefrostomią – 3 sposoby by w końcu się wyspać

Spanie z nefrostomią – 3 sposoby by w końcu się wyspać

2023-01-10
woman-sleeping-2268379-1200x800.jpg

Jak wygląda spanie z nefrostomią? To pytanie zadaje sobie wiele osób. W Internecie ciężko znaleźć odpowiedź, pomijając ogólne porady, że dostosowanie się zajmie chwilę czasu. Jednak jak oswoić się z nową sytuacją, kiedy nie możesz spać? Spanie z urostomią wydaje się prostsze, jednakże potrafi również sprawiać problemy. Po lekturze tego artykułu dowiesz się, jak spać z nefrostomią i urostomią.

Spanie z nefrostomią stanowi problem wielu osób na całym świecie

Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie. Niestety polski Internet pozostawił nas bez odpowiedzi. Zdołaliśmy tylko znaleźć poradę, aby nie spać na plecach, żeby nie uciskać nefrostomii. Tylko co ma robić, jeśli ktoś całe życie spał na wznak albo na tym boku, gdzie znajduje się nefrostomia? Zawędrowaliśmy więc do anglojęzycznych stron. Dotarliśmy w końcu do amerykańskiego forum “Bladder Cancer Advocacy Network”, zrzeszającym osoby z nowotworem pęcherza moczowego. Tam też użytkowniczka o nicku Dwem napisała:

“Mój mąż ma cewnik nefrostomijny umieszczony w odpływie jego lewej nerki. Przeszedł usunięcie pęcherza moczowego i prostaty i nadal ma raka. Dostał sepsy po założeniu cewnika do nefrostomii. A na dodatek ma teraz problemy ze snem, ponieważ cewnik jest tak niewygodny. Czy ktoś ma jakiś pomysł, jak sprawić, aby było mu lepiej?”

Spanie z nefrostomią – z poduszkami pod szyję lub wałkiem lędźwiowym

Na ratunek przybyła użytkowniczka doggiedoos. Odpowiedziała: “Przykro mi słyszeć o twoim mężu. Mój mąż też miał sepsę. Jedną rzeczą, która pomogła, była mała dmuchana poduszka w kształcie półksiężyca, którą w samolotach używa się do podparcia szyi. Mój mąż korzystał z niej na plecach, gdy spał na fotelu. Dzięki temu rozwiązaniu cewnik od nefrostomii nie był ściskany, a on mógł czuć się całkiem komfortowo.”

W Polsce możesz kupić taką poduszkę. Podobny efekt uzyskasz za pomocą wałka lędźwiowego. Poduszka lub wałek unoszą bok, dzięki czemu nawet śpiąc na lewej czy prawej stronie, nie uciskasz drenu cewnika od nefrostomii.

Spanie z nefrostomią – najłatwiej na brzuchu (jeśli potrafisz)

Inną poradę dała użytkowniczka kgs-22: “Kilka miesięcy po operacji usunięcia pęcherza moczowego mój mąż miał cewniki nefrostomijne przez jakiś czas i z czasem czuł się z nimi coraz bardziej niekomfortowo. Dużo spał na brzuchu.”

To rozwiązanie jest łatwe do zastosowania – oczywiście, jeśli potrafimy spać na brzuchu. A co jeśli nie umiemy tak zasnąć, a rozwiązanie z wałkiem nam nie odpowiada?

Spanie z nefrostomią – na poduszkach z sofy lub kanapy

W dyskusję włączył się również pacjent o nicku KNE: “Miałem obustronne cewniki do nefrostomii przez pięć miesięcy przed usunięciem pęcherza moczowego. Moim rozwiązaniem było spanie na podłodze na dwóch dużych poduszkach, wziętych z sofy. W ten sposób mogłem mieć wyjścia drenów cewników w szczelinie między poduszkami i nic ich nie uciskało. To działało przy spaniu na plecach lub na boku. Gdy spałem na plecach, kładłem worki na mocz na podłodze po obu stronach (wielkość poduszek dawała pewną wysokość, prawie jak na łóżku). Gdy spałem na boku, umieszczałem oba worki do zbiórki moczu po jednej stronie. Nie było to rozwiązanie idealne, ale było mi o wiele wygodniej niż w łóżku. Wstawałem w połowie nocy tylko po to, żeby opróżnić worki na mocz.”

Nie musisz wstawać w nocy, aby opróżnić worki na mocz

Na szczęście w Polsce dostępne są worki do dobowej zbiórki moczu. Możesz je wykorzystać, aby przespać całą noc bez wstawania do toalety. Mają pojemność nawet do 2 litrów, więc możesz z nimi spokojnie zasnąć, bez obaw o przeciekanie worka. Do wyboru są różne długości drenu, aby dopasować go do każdego wieszaka do worka – nawet jeśli śpisz na podłodze na dwóch poduszkach z sofy.

Jak spać z urostomią?

Sprawa wydaje się prostsza, ponieważ umiejscowienie worka nie sprawia aż takich problemów. Spokojnie możesz spać na boku, pamiętaj tylko o jednym:

  • jeśli śpisz na tym boku, gdzie znajduje się urostomia, worek oprze się o materac,
  • jeśli jednak śpisz na drugim boku, podłuż pod worek poduszkę, tak abyś nie czuł jego ciężaru, gdy się napełnia.

To tyle! Mamy nadzieję, że z naszymi poradami w końcu prześpisz całą noc i będzie Ci łatwiej żyć z nefrostomią lub urostomią.
Twoje źródło wiedzy o nefrostomiiTwoje źródło wiedzy na temat nefrostomii