Jak często opróżniać oraz wymieniać worek do zbiórki moczu?

Jak często opróżniać oraz wymieniać worek do zbiórki moczu?

2023-02-08
jak-czesto-oprozniac-worek-do-zbiorki-moczu-1200x800.jpeg

Niestety nie istnieje żadna złota zasada mówiąca o tym, jak często opróżniać oraz wymieniać worek do zbiórki moczu. Warto w tym zakresie stosować się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki. Jednakże posiadanie regularnej rutyny to zawsze dobry pomysł. W ciągu dnia większość osób z nefrostomią musi opróżniać worek tak często, jak przed operacją musieli opróżniać pęcherz. Zwykle oznacza to chodzenie do łazienki co 2-4 godziny (do 8 razy dziennie). Ostateczna liczba zależy od tego, ile płynów przyjmujesz. Im więcej pijesz, tym częściej musisz go opróżniać. Dowiedz się, jak często wymieniać worek do zbiórki moczu.

Kiedy opróżniać worek?

Jak jednak rozpoznać, że to już moment na opróżnienie worka? Warto to zrobić, gdy jest zapełniony w ⅓, najpóźniej w ⅔. Musisz na bieżąco sprawdzać jego zapełnienie, ponieważ mocz spływa do niego przez cały czas. Wielu pacjentów odczuwa ten moment, bo wtedy worek osiąga pewną wagę. Wyczucie odpowiedniego momentu jest istotne, ponieważ im pełniejszy worek, tym jest cięższy. Co z tego wynika? W pewnym momencie zaczyna odznaczać się pod ubraniem. Duża waga worka może obluzowywać cewnik i prowadzić do przecieków, podrażnienia skóry oraz wydzielania się nieprzyjemnego zapachu.

W nocy możesz korzystać z worków do dobowej zbiórki moczu o pojemności 2 l i długości drenu 140 cm. Dzięki nim nie musisz wstawać i możesz przespać całą noc.

Jak często wymieniać worek do zbiórki moczu?

Codziennie.  Dowiedz się, jak to jest w przypadku interesujących Cię worków, nim je wybierzesz. To ważny czynnik, od którego zależy Twój nakład pracy w pielęgnację nefrostomii i skóry wokół niej. Poeksperymentuj z różnymi typami worków, nim znajdziesz ten dla siebie.

Kiedy jeszcze wymieniać worek zbiórki moczu?

Wykształć sobie rutynę np. ustaw budzik w telefonie na konkretną godzinę określonego dnia, kiedy będziesz w domu. Nie czekaj na przecieki, ponieważ mogą one prowadzić do podrażnień skóry.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z nefrostomii?

Nefrostomia wiąże się z określonym zapachem. To inny zapach od tego, który oznacza infekcję albo inny problem. Skąd się bierze? To połączenie rozkładu plastiku worka z moczem. Poza tym worek na mocz nie jest sterylny, czyli pozbawiony bakterii. Zasadniczo żaden zapach nie powinien być odczuwalny. Jednakże sporo pacjentów jest wrażliwych w tej sferze. Jak temu zapobiec?

Najlepszy sposób to:

  1. Odpowiednio się nawadniaj – im mocz jest bardziej skoncentrowany, tym intensywniejszy jest jego zapach. Możesz go rozwodnić pijąc 2-3 litry dziennie. Najlepsza jest woda.
  2. Znajdź worki do zbiórki moczu lub worki urostomijne dla siebie. Worki muszą szczelnie przylegać oraz być możliwie jak najwygodniejsze i nie podrażniać skóry.
  3. Zmień dietę. Niektóre pokarmy intensyfikują zapach moczu. Nie musisz ich unikać zupełnie, ale jeśli stresujesz się konkretną sytuacją np. ważną uroczystością, możesz czasowo zmienić dietę. Podstawa to oczywiście picie wody. Unikaj również jedzenia szparagów, ryb, czosnku i cebuli.

Wiesz już, jak często wymieniać worek do zbiórki moczu. Pamiętaj, że dobranie odpowiedniego sprzętu sprawi, że szybko zaczniesz robić to sprawnie i bezbłędnie.
Twoje źródło wiedzy o nefrostomiiTwoje źródło wiedzy na temat nefrostomii