Znani ze Stomią

Znani ze Stomią

2021-08-12
3-Stomia.eu-Blog-1200x675.jpg

Szanowni czytelnicy,

W dzisiejszym artykule pragniemy przybliżyć Wam sylwetki znanych osób z Polski jak i zagranicy posiadających stomie. Osobowości te są świetnymi przykładami tego, iż stomia nie oznacza końca normalnego życia, a wręcz przeciwnie, może być ona motorem napędowym do podjęcia nowych działań i przedsięwzięć! 

Świetnym przykładem jest znana polska aktorka Marianna Gierszewska, znana z roli w “Pułapce” czy jakże popularnym teraz serialu “Rojst”. Kilka lat temu aktorka zachorowała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dziś wyciąga rękę do innych chorych kobiet. Stworzyła pierwszą w Polsce bieliznę dla stomiczek. Pragnie w ten sposób oswajać ludzi z tym trudnym tematem. W sesji razem z nią wzięło udział jeszcze 6 kobiet ze stomią. 

„Chciałabym, żeby poprzez szerzenie świadomości na temat stomii, zniknęły stereotypy. Blizny są świadectwem drogi, świadectwem walki, świadectwem zwycięstwa. Moje ciało, to moja historia” – mówi w spocie promocyjnym Marianna Kowalewska. Jak sama dodaje stomia przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranej bieliźnie w niczym jej nie przeszkadza. 

Zdjęcia z sesji zdjęciowej stomijnej bielizny możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej fundacji stomalife pod adresem stomalife.pl

Drugą sławną osobą ze stomią w Polsce jest modelka Paulina Kaszuba. Od 9. roku życia zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna i od 17 lat korzysta z ileostomii. Nie przeszkadza jej to w realizacji swoich obowiązków zawodowych oraz pasji, jaką jest podróżowanie. Paulina została ambasadorką kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” i wzięła także udział w promującej ją sesji zdjęciowej, którą mogą Państwo również zobaczyć na stronie fundacji stomalife.

Kolejnej znanej osoby, która zmuszona była skorzystać ze stomii, przedstawiać nie musimy. To znany kabareciarz Jan Kobuszewski. Chorował on na nowotwór jelita grubego. Jak sam prześmiewczo mawiał:”Ze stomią żyje mi się dobrze. Tylko jedzenie wychodzi mi bokiem”. 

A teraz przykład tego, że stomia nie przeszkadza również we władaniu najpotężniejszym krajem świata jakim są Stany Zjednoczone Ameryki. 34 prezydent USA, Dwight Eisenhower, również był stomikiem i już piątego dnia po wyłonieniu stomii wrócił do swoich prezydenckich obowiązków. 

Co ciekawe podobno Napoleon Bonaparte miał mieć również wyłonioną stomię, a jako, że w jego czasach nie było specjalistycznych worków stomijnych, miał używać pęcherza kozy.

Drodzy czytelnicy, powyższe przykłady pokazują, że stomia to nie powód do wstydu. Nie pozwólmy, żeby nas to hamowało przed osiągnięciem czegoś wielkiego, do czego każde z Was jest zdolne!

W celu dobrania odpowiednich worków stomijnych najwyższej jakości jak i odpowiednich akcesoriów czy specjalnej bielizny oraz po porady specjalistów zapraszamy do sklepu medycznego Sturomedica przy ulicy Dzikiej 15 w Warszawie.

 
Twoje źródło wiedzy o nefrostomiiTwoje źródło wiedzy na temat nefrostomii