Czy COVID może uszkodzić nerki?

Czy COVID może uszkodzić nerki?

2022-02-27
Czy-COVID-moze-uszkodzic-nerki-min-1200x800.jpeg

Infekcja COVID-19 uszkadza nie tylko płuca, ale również inne narządy, w tym nerki. Pacjenci z ciężkimi objawami i przebiegiem zakażenia koronawirusem, wymagający hospitalizacji, są najczęściej narażeni na uszkodzenie nerek. Trzeba jednak pamiętać, że na to powikłanie narażeni mogą być wszyscy chorujący. Część doniesień naukowych wskazuje, że co najmniej 30% osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 ma objawy uszkodzenia nerek. Niestety dotyczy to również tych, którzy nie mieli wcześniej problemów z funkcjonowaniem tego narządu.

Kto jest najbardziej zagrożony powikłaniami ze strony nerek?

Choroby nerek zagrażają każdemu zakażonemu COVID-19, jednak najbardziej narażeni są pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba nerek, zaburzenia odporności, zaburzenia krzepnięcia, pacjenci po przeszczepach narządów. Objawy, które wskazują na ostre uszkodzenie nerek w trakcie infekcji COVID, to m.in. :

  • ból w okolicy lędźwiowej,
  • zmiana w ilości i częstotliwości oddawania moczu (skąpomocz),
  • gorączka, zaburzenia świadomości,
  • obrzęki kończyn dolnych i górnych, a czasami całego ciała,
  • drżenie mięśni, trudności z oddychaniem, chwiejne ciśnienie krwi – na późniejszym etapie choroby:
  • w badaniach laboratoryjnych – wysoki poziom białka w moczu, krwio/krwinkomocz

Uszkodzenie nerek może być przejściowe w trakcie infekcji – bardzo ważne jest wczesne wdrożenie leczenia i monitorowanie stanu pacjenta. Nerki są narządami współpracującymi z całym organizmem i odpowiedzialne są za ważne funkcje, m.in. za regulację poziomu elektrolitów i filtrację krwi ze zbędnych substancji chemicznych. Dlatego ich uszkodzenie może być przyczyną cięższego przebiegu infekcji COVID-19.

Uszkodzenie nerek po infekcji COVID-19 niestety czasami może być trwałe i wymagać leczenia dializami, czy innymi metodami nerkozastępczymi. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i grozi powikłaniami, dlatego należy wykonywać kontrolne badania moczu, krwi, poziomu elektrolitów.

Pamiętajmy – dbajmy o siebie i innych, unikajmy dużych zbiorowisk, nośmy maseczki, dezynfekujmy ręce tak często jak to możliwe i zachowujmy dystans społeczny.

Uwaga! W przypadku problemów zdrowotnych należy koniecznie zgłosić się do lekarza specjalisty.
Twoje źródło wiedzy o nefrostomiiTwoje źródło wiedzy na temat nefrostomii